Wednesday, May 20, 2026
J.A. Roby Messenger LX Wood Stove
The J.A. Roby Messenger LX Wood Stove features a high-efficiency wood firebox capable of outputting 110,000 BTUs. With its small footprint and sleek, contemporary design, this stove fits well with any modern décor. Additionally, the Messenger LX is mobile home approved with the addition of the optional Outside Air Kit.
- Description
- Specifications
- Photos (3)
- Pricing
- Add Review
Features
- The J.A. Roby Messenger LX Wood Stove heats between 1000 - 3000 sq. ft.
- Compact Design
- Chrome Handles, Corners, Legs, and Door Trim
- Square Door
- Cast Iron Legs
- Maximum 110,000 BTUs/hr Output
- 77.75% Efficiency
- Weight: 360 lbs.
- Standard 6” Chimney Connection
- Max Log Length 22"
- Refractory Brick lined Firebox for better heat distribution
- Stainless Steel Secondary Air System for Improved Gas Combustion
- Top Vent Flue
- Outside Air Intake
- Mobile Home Approved
- Optional Blower Kit
- UL Certified
- EPA Approved
- Limited Lifetime Warranty
Resources:
| Specifications | J.A. Roby Messenger LX |
| Fuel | Wood |
| Maximum Heat Output | 110,000 BTUs |
| Heat Area | 1,000 - 3,000 sq. ft. |
| Optimum Efficiency | 77.75% |
| Unit Dimensions | 36-5/8"H x 26"W x 33-5/8"D |
| Firebox Dimensions | 15-1/8"H x 18"W x 22-1/2"D |
| Firebox Opening Size | 9-1/4"H x 15-1/8"W |
| Max Log Length | 22" (16" Recommended) |
| Average Burn Time | 4-14 hr. |
| Emissions | 1.56 g/hr. |
| Flue Size | 6" |
| Minimum Chimney Height | 12' |
| Weight | 360 lbs. |
| UL-Certified | Yes |
| EPA Approved | Yes |
NOTE: Prices are subject to change due to rising steel prices.
CLICK HERE TO VISIT OUR NEWER WEBSITE WHERE YOU CAN FIND PRICING AND MORE INFORMATION






