Wednesday, May 20, 2026
J.A. Roby Hubble-R LX Wood Stove
The J.A. Roby Hubble-R LX Wood Stove features a high-efficiency wood firebox capable of outputting 100,000 BTUs. With its small footprint and sleek, contemporary design, this stove fits well with any modern décor. Additionally, the Hubble-R LX is mobile home approved with the addition of the optional Outside Air Kit.
- Description
- Specifications
- Photos (3)
- Pricing
- Add Review
Features
- The J.A. Roby Hubble-R LX Wood Stove heats between 1000 - 3000 sq. ft.
- Compact Design
- Chrome Handles, Corners, and Door Trim
- Square Door
- Maximum 100,000 BTUs/hr Output
- 77.75% Efficiency
- Weight: 370 lbs.
- Standard 6” Chimney Connection
- Max Log Length 22"
- Stainless Steel Secondary Air System for Improved Gas Combustion
- Top Vent Flue
- Outside Air Intake
- Mobile Home Approved
- Optional Blower Kit
- UL Certified
- EPA Approved
- Limited Lifetime Warranty
Resources:
| Specifications | J.A. Roby Hubble-R LX |
| Fuel | Wood |
| Maximum Heat Output | 100,000 BTUs |
| Heat Area | 1,000 - 3,000 sq. ft. |
| Optimum Efficiency | 77.75% |
| Unit Dimensions | 45"H x 26"W x 34-3/8"D |
| Firebox Dimensions | 15-1/8"H x 18"W x 22-1/2"D |
| Firebox Opening Size | 9-1/4"H x 15-1/8"W |
| Max Log Length | 22" (16" Recommended) |
| Average Burn Time | 4-14 hr. |
| Emissions | 1.56 g/hr. |
| Flue Size | 6" |
| Minimum Chimney Height | 12' |
| Weight | 370 lbs. |
| UL-Certified | Yes |
| EPA Approved | Yes |
NOTE: Prices are subject to change due to rising steel prices.
CLICK HERE TO VISIT OUR NEWER WEBSITE WHERE YOU CAN FIND PRICING AND MORE INFORMATION






