Tuesday, May 12, 2026
J.A. Roby Apollo Wood Stove
The J.A. Roby Apollo Wood Stove can be used in place of a furnace to circulate heat in the room where it is installed using the 460 CFM included blower and powerful firebox that outputs as much as 130,000 BTUs. An optional second blower of the same power can be added for greater comfort. This high efficiency wood stove includes a top-mounted heat accumulator unit, which optimizes the heating capacity of the stove, and allows for better heat distribution.
- Description
- Specifications
- Photos (3)
- Pricing
- Add Review
Features
- The J.A. Roby Apollo Wood Stove heats between 1000 - 3500 sq. ft.
- Compact Design
- Chrome Handles and Corners
- Arched Door
- Maximum 130,000 BTUs/hr Output
- 77.75% Efficiency
- Weight: 460 lbs.
- Heat Accumulator Including 460 CFM Blower and Thermodisc
- Standard 6” Chimney Connection
- Max Log Length 22"
- Stainless Steel Secondary Air System for Improved Gas Combustion
- Top Vent Flue
- Outside Air Intake
- Mobile Home Approved
- UL Certified
- EPA Approved
- Limited Lifetime Warranty
Resources:
| Specifications | J.A. Roby Apollo |
| Fuel | Wood |
| Maximum Heat Output | 130,000 BTUs |
| Heat Area | 1,000 - 3,500 sq. ft. |
| Optimum Efficiency | 77.75% |
| Unit Dimensions | 56-1/4"H x 26"W x 33-5/8"D |
| Firebox Dimensions | 15-1/8"H x 18"W x 22-1/2"D |
| Firebox Opening Size | 9-1/4"H x 15-1/8"W |
| Max Log Length | 22" (16" Recommended) |
| Average Burn Time | 4-14 hr. |
| Emissions | 1.56 g/hr. |
| Flue Size | 6" |
| Minimum Chimney Height | 12' |
| Weight | 460 lbs. |
| UL-Certified | Yes |
| EPA Approved | Yes |
NOTE: Prices are subject to change due to rising steel prices.
CLICK HERE TO VISIT OUR NEWER WEBSITE WHERE YOU CAN FIND PRICING AND MORE INFORMATION






